Schedule

Day 1: (June 24)

14:00 – 14:30 Opening & Photo
14:30 – 15:00 Yalchin EFENDIEV
15:00 – 15:30

Raytcho LAZAROV – Numerical Methods for Spectral Fractional Elliptic Equations

15:30 – 16:00

Thomée VIDAR – Galerkin Finite Element Methods for Parabolic Equations

16:00 – 16:15 Coffee break
16:15 – 16:45

Eric T. CHUNG – Mixed CEM-GMsFEM

16:45 – 17:15

Viet Ha HOANG – Bayesian inverse homogenization

17:15 – 17:45

Petr N. VABISHCHEVICH – High order numerical schemes for solving fractional powers of elliptic operators

17:45 Meeting

Day 2: (June 25)

9:00 – 9:20

Aleksandr Grigorev – Neural networks for multicontinuum models

9:20 – 9:35

Djulustan Nikiforov – Generalized multiscale finite element method on unstructured grids for filtration problem in frac- tured media

9:35 – 9:50

Aleksandr Vasilev – Numerical calculation of spectral problems in SP3 approximation by FEM

9:50 – 10:05

Denis Spiridonov – Mixed multiscale finite element method for problems in perforated media with nonhomogeneous Dirichlet boundary conditions

10:05 – 10:20

Djulus Ivanov – Numerical method for recovering the piecewise constant right-hand side function of an elliptic equation from a boundary data

10:20 – 10:40

Aleksandr Kolesov – Recovery of a piecewise constant lower coefficient of an elliptic equation

10:40 – 11:05 Coffee break
11:05 – 11:20

Sergei Stepanov – Multiscale model reduction of fluid flow based on the dual porosity model

11:20 – 11:35

Jian Huang – Multigrid Methods for a Mixed Finite Element Method of the Darcy-Forchheimer Model

11:35 – 11:50

Petr Sivtsev- Numerical modeling of high-performance concrete stress-strain state

11:50 – 12:05

Petr Zakharov- Multilevel Monte Carlo Algorithms Based on FVM and Renormalization for Elliptic PDEs with Random Coefficients

12:05 – 12:20

Daria Dobrolyubova – Model order reduction for the electric field simulation in the complex media

12:20 – 12:35

Valentin Alekseev – Numerical simulation phase change problems with free convection using gravity in heterogeneous domains

12:35 – 14:00 Lunch
14:00 – 14:15

Dima Ammosov – Numerical simulation phase change prob- lems with free convection using gravity in heterogeneous do- mains

14:15 – 14:30

Su Ling De- Determination of the spacewise dependent right-hand side in one-dimensional parabolic equation

14:30 – 14:45

Uygulaana Gavril’eva – Numerical Homogenization for Helmholtz problem in heterogeneous media

14:45 – 15:05

N’urgun Lazarev – Optimal location of a thin rigid inclusion for a problem describing equilibrium of a composite Timoshenko plate with a through crack

15:05 – 15:25

Mikhail Antonov – Molecular dynamics simulation of ion trans- port through the pore of the ion channel 5-НТ3 based on the action of transmembrane potential

15:25 – 15:40

Marina Nikiforova – Numerical simulation of Li-ion battery electrochemical processes using fictitious domain method

15:40 – 16:00 Coffee-break
16:00 – 16:15

Aleksei Tyrylgin – Numerical homogenization for poroelasticity problem in heterogeneous media

16:15 – 16:30

Nadezhda Afanasyeva – Numerical simulation of the elasticity problem with periodically located cracks

16:30 – 16:45

Vasiliy Grigoriev – Computational identification of adsorption and desorption parameters for reactive flow in porous media

17:30 Coffee and Closing